2017 Academic Awards

May 15, 2017

The Academic Awards Ceremony was held on Sunday, May 14, 2017. Congratulations to all of the award recipients! We are proud of your success.

Here's the full list of award recipients: 

West Point Leadership Award
Jackie Booker

Major James Lide Coker Outstanding Leadership Award 
(nominated by Humanities Division)
Vanessa Madrid

Harvard Book Award
Christopher Poston

Rutgers University Alumni Book Award
Ishrat Singh

Wellesley Book Award
Morgan McManus

Yale University Book Award
Thein-An Bui

AXA Advisor Community Service Scholarship Award
Brennora Cameron

Take Flight Award 
(nominated by College Counseling and Advising Office)
Kaitlyn Baldizzi

National Merit Finalists
Maegan C. Albert
Christopher A. Bodkin, Jr.
Nikki Bregman
Venkata Anish Chaluvadi
Hunter Damron
Natalie V. Duprez
Benjamin H. Gray
Isaiah J. Ho
Harrison Howell
Michelle Huang
Maya M. Jensen
Ivey Li
Morganne M. May
Hailey A. Mollica
Gracen J. Mueller
Dan Wesley Robinson III
Jeffrey A. Russell
William R. Schmidt
Victoria L. Young

National Hispanic Recognition Program
Tessa Ortiz

Clemson National Scholar
Jacob Sargent

University of South Carolina Carolina Scholars    
Hunter Damron
Vanessa Madrid
Chase Turner
Faisal Lachab

Horatio Alger State Scholar
Gracen Mueller
    
Departmental Awards

English Departmental Award: Maegan Albert (Sr) and Patrick Smith (Jr)
Fleur-de-lys French Award: Maegan Albert and Jacob Rains
Don Quixote Spanish Award: Victoria Young and Allana Mutuc
Chinese Language Award: Sage Kuhens and Top Lee
Biology Departmental Award: Abbie Bowman
Chemistry Departmental Award: Harrison Howell
Advanced Mathematics Award: Anjali Mohan
Mathematics Achievement Award: Jacob Folks
Engineering and Robotics Award: Brennan Cain
Entrepreneurial Leadership Award: Wells Carter
Economics and Finance Award: Jacob Sargent
RIT Creativity and Innovation Award and Scholarship Program: James Johnson and Eesha Maisuria
RIT Computing Medal Award and Scholarship Program: Scott Driggers and Jaden Tennis
University of Rochester Xerox Innovation and Technology Information Award: Griffin Eslinger
Senior Computer Science Award: Hunter Damron
Agnes Scott Book Award: Melissa Shugart
University of Rochester Frederick Douglass & Susan B. Anthony Award: Ivana Devine
University of Rochester George Eastman Young Leader Award: Madelaine Tedrick
National History Club: Daniel Morris 
National History Club Scholars: Daniel Morris, Claire Benson and Claire Moore
History Departmental Award: Brittany Tuten
University of Rochester Bausch & Lomb Award: Brennan Ravan
Rennselaer Polytechnic Institute Medal: Nick Deas
New College Math and Science Awards: Chelse VanAtter
Physics Departmental Award: Will Schmidt
    
Dr. William C. Alexander Award 
(nominated by Research Office)    
Anish Chaluvadi and Claire Moore

Spirit of GSSM 
(nominated by Student Development Office)
Isaiah Ho

Back to News